کاربرد کاغذ و مقوا برای بسته بندی موادغذایی

استفاده از کاغذ ومقوا مزایا و معایبی دارد . ازجمله مزایای آن می توان به استقامت مکانیکی، قابلیت بازیافت و سرعت تجزیه خوب، قابلیت چاپ مطلوب، انعطاف پذیری و نفوذپذیری نور در آن اشاره کرد. از معایب کاغذ، عدم مقاومت در برابر رطوبت و انواع گازها و ... است. امروزه با فرآیند پوشش دهی کاغذ با استفاده از مواد مومی و پلیمری و اجرای روش های گوناگون و با توجه به نوع کاربرد هریک از آنها، عیوب کاغذ تا حد زیادی اصلاح شده است. به عنوان مثال بهکار بردن پوشش پلی اتیلن  ترفتالات (PET) کاربر کاغذ را برای بسته بندی محصولات جاذب رطوبت مانند روغن های خوراکی ، کره بادام زمینی  و بسیاری محصولات دیگر امکان پذیر می سازد.

انواع کاغذ های مورد استفاده در بسته بندی:

کاغذ کرافت: این نوع کاغذ با فرآیند سولفاته شدن تولید و به انواعی چون قهوه ای ، سفید شده و سفید نشده و.... تقسیم می شود. کاغذ کرافت جزو با استقامت ترین کاغذها  به شمار می رود و برای ساختن کیسه و لفاف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای بسته بندی آرد، شکر و میوه جات و سبزی های خشک نیز از این نوع کاغذ استفاده می شود.

 کاغذ سولفیت: سبک تر و ضعیف تر از کاغذ کرافت  است. این کاغذ به عنوان آستر و لایه خارجی برای بهبود چاپ پذیری، روی فویل و پلاستیک نیز کشیده می شود. از این کاغذ برای ساخت کیسه های کوچک و یا پوشش شیرینی و یا لایه ی داخلی بسته بندی بیسکوییت و .... استفاده می شود.

 کاغذ های شیشه ای: این کاغذ از خمیر خشک (هیدراته شده با درصد بالا) تولید می شود. کاغذ های شیشه ای ظاهری صاف، متراکم و صیقلی دارند و برای بسته بندی بیسکوییت ، غذاهای آماده و محصولات پخته و .... به کار می روند.

 کاغذ مقاوم به روغن: در ساخت این کاغذ از فرآندی استفاده می شود که در آن سلولز، تحت هیدراته شدن بیش از حد معمول قرار می گیرد، به طوری که فیبرهای سلولزی شکسته شده و به ژلاتین تبدیل می شوند. این کاغذ نسبت به  روغن مقاوم است ما در برابر رطوبت مقاومتی ندارد و در بسته بندی کاغذ، شیرینی و شکلات و سایر موادغذایی چرب به کار برده می شود.

 کاغذ پوستی: از پالپ تیمار شده با اسید تولید می شود. یعنی در فرآیند تولید از حمام حاوی اسید سولفوریک عبور داده می شود. اسید موجب مسدود شدن خلل و فرج سلولز شده و به این ترتیب در مقابل روغن و آب مقاومت زیادی ایجاد می گردد. اما کاغذ پوستی در برابر رطوبت وگرما عایق نیست. این کاغذ برای بسته بندی کره و.... استفاده می شود.

 کاغذ های چند لایه: وقتی کاغذ کرافت و یا کاغذ  پالپ تیمار شده با اسید، با لایه هایی از پلاستیک و با آلومینیوم پوشانده شوند، ویژگی بهتری می یابند. مثلا قرار دادن پوششی از پروپیلن روی کاغذ، آن را نسبت به حرارت مقاوم می کند و نفوذ پذیری آن را در برابر گاز و رطوبت کاهش می دهد. کاغذ های چند لایه برای بسته بندی محصولاتی مانند سوپ، ادویه جات و گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند.

 مقوا

با فرآیندی شبیه کاغذ تولید می شود اما نسبت به کاغذ ضخیم تر بوده و اغلب به صورت چند لایه ساخته می شود . مقواها معمولا برای تولید بسته هاس حمل و نقل مثل جعبه و کارتن و سینی مورد استفاده قرار می گیرند و به ندرت در تماس مستقیم با مواد غذایی هستند.

انواع مقوا:

 مقوای سفید: از لایه ی نازک پالپ که با روش های شیمیایی سفید شده اند ، تولید می شود. این نوع مقوا به طور عمده در لایه داخلی انواع کارتن استفاده می شود. مقواهای سفید گاهی با موم و یا اتیلن – برای عایق شدن در برابر حرارت – پوشش داده می شوند.

مقوای سخت: دارای مقاومت و دوام زیاد  است . مقواهای سخت از لایه های مقوای سولفاته تولید می شوند. زمانی که این نوع با یک پوشش پلی اتیلنی پوشیده شوند  برای بسته بندی شیر، آبمیوه، و نوشیدنی ها مناسب خواهند بود.

مقواهای ارزان: از کاغذ های بازیافت شده تولید می شوند و نسبت به کاغذ اصلی، دارای سطوح لکه لکه و ناخالص هستند، به همین دلیل معمولا برای بسته بندی در تماس مستقیم با محصول، قرار نمی گیرند.

این مقواها ویژگی چاپ پذیری و تاشوندگی نامناسبی دارند ، به همین دلیل مقوای سفید به عنوان لایه ای روی آن به کار برده می شود تا ظاهر و مقاومت آن را بهبود بخشد. این نوع مقوا ارزان ترین نوع مقوا بوده و اغلب برای کارتن مواد غذایی مانند چای و حبوبات مورد استفاده قرار می گیرند.

مقواهای فیبری : که سخت و شیاردار هستند. نوع سخت این محصول دارای لایه ای داخلی از مقوای سفید است. و سطح خارجی این لایه کرافت دارد. به این ترتیب مقاومتی مناسب در برابر فشار می یابد. این نوع مقوا گاه با پلاستیک و آلومینیوم لایه دار می شود، در این صورت مقاومت آن افزایش یافته و برای بسته بندی محصولات خشکی مثل قهوه و پودر شیر مناسب می شوند . نوع شیار دار آن که مقوای شاردار هم نامیده می شود از دولایه داخلی و خارجی کرافت و لایه مرکزی شیاردار ( موجدار )تولید می شود . بسته های حاصل از این مقوا در برابر خراش ، سایش و فشار مقاوم هستند و برای بسته بندی های عمده و زیاد در هنگام حمل و نقل و عرضه محصول به  خرده فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد .